Pracownicze Plany Kapitałowe należą do dobrowolnych programów długoterminowego oszczędzania — ich celem jest zachęcenie osób pracujących (zarówno tych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia) do odkładania środków finansowych na przyszłość. System ten pojawił się po raz pierwszy w 2019 roku, a zmiany dotyczące zasad jego funkcjonowania były stopniowo wdrażane. PPK zakłada odkładanie pieniędzy do 60. roku życia, chociaż istnieje możliwość zrezygnowania z tej formy oszczędzania także przed osiągnięciem tego wieku.
Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?
Oszczędności w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych biorą się z wpłat:
pracownika, w formie 2% z wypłaty (istnieje też możliwość pobrania dodatkowej składki w wysokości do 2%),
Państwa — corocznych o wysokości 240 złotych, a także jednorazowej, powitalnej składki w postaci 250 złotych.
Środki trafiają na indywidualny rachunek PPK pracownika, który jest zarządzany przez instytucję finansową wybraną przez firmę. Możliwości dokonywania wpłat i wypłat są nieco ograniczone w porównaniu z tradycyjnym kontem bankowym, jednak istnieje możliwość zalogowania się oraz sprawdzenia jego stanu.
Dobrowolne pracownicze programy kapitałowe — czy warto z nich korzystać?
Decyzja o tym, czy uczestnictwo w dobrowolne pracowniczych programach kapitałowych jest opłacalna stanowi kwestię indywidualną. Należy jednak zauważyć, że wiele z nich niesie korzyści dla pracowników, pozwalając im na prostsze odkładanie zarobionych pieniędzy. Do instytucji finansowych zajmujących się obsługą rachunków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych należą m.in. zakłady ubezpieczeń. Nasza multiagencja również świadczy taką usługę. Proponujemy też inne, dodatkowe formy oszczędzania na przyszłość w postaci różnych polis — jeżeli interesują Cię szczegóły oferty, zachęcamy przejrzenia strony, a także do kontaktowania się z nami telefonicznie lub mailowo!
20 lat doświadczenia
Dzięki naszemu doświadczeniu zapewniamy najlepsze warunki ubezpieczeniowe.